Return to World Chelonian Trust Main Page for more Turtle and Tortoise Information

Żółw gwiaździsty (Geochelone elegans) - Chris Tabaka DVM and Darrell Senneke 

 

Special thanks to  for translation help to  Mikołaj Kaźmierczak

 

Copyright © 2003, 2004, 2005, 2006 World Chelonian Trust. All rights reserved

印度星龜 - Geochelone elegans  (Big 5)- Chris Tabaka DVM and Darrell Senneke

  印度星龟 - Geochelone elegans (GB) - Chris Tabaka DVM and Darrell Senneke

Star Tortoise - Geochelone elegans - Chris Tabaka DVM and Darrell Senneke

ホシガメ (スタートータス) - Geochelone elegans クリス タバカ DVM、 ダレル セネーク

별거북 (Geochelone elegans) - Chris Tabaka DVM and Darrell Senneke

Sternschildkröte -  Geochelone elegans - Chris Tabaka DVM und Darrell Senneke 

Geochelone Gallery

Quiz: Starred Tortoises of the Genus Geochelone - Which "Starred" Tortoise is This? Chris Tabaka DVM and Darrell Senneke


Ten artykuł przedstawia ogólne informacje dotyczące Geochelone elegans. Dalsze zdobywanie wiedzy w celu zapewnienia jak najlepszych warunków dla gatunku, lub podgatunku, który hodujesz, jest konieczne...

 

Żółwie gwiaździste urzekają swoim wyglądem miedzy innymi poprzez gwiaździsty wzór na ich karapaksach. To powoduje, że są potencjalnym obiektem poszukiwań wielu ogrodów zoologicznych i prywatnych hodowców na całym świecie. Przeniesienie żółwia z jego terrarium i umieszczenie go w wysokiej trawie, uświadamia nam skuteczność  kamuflażu ozdabiającego jego pancerz. Wzór ten bowiem naśladuje zjawisko światła i cienia, będące efektem działalności promieni słonecznych na kępy traw. Również, dzięki temu, możemy lepiej poznać ich naturalne środowisko.

 

Pancerz Geochelone elegans może być gładki, a także dość wyboisty, tzn. z wybrzuszonymi płytkami kostnymi powodującymi efekt „piramid”. Przyczyna występowania „piramid” jest niewyjaśniona, ale autor sądzi, że owe „piramidy” ułatwiają żółwiom gwiaździstym powrót do pozycji pierwotnej w momencie wywrócenia się na karapaks. Wybrzuszone płytki mogłyby w sposób naturalny umożliwiać przechylanie się żółwia w jedną stronę, lub drugą.

Rozwiązanie to jest niewątpliwie korzystne, biorąc pod uwagę życie na płaskim, trawiastym terenie.

Bardziej wypukły i wybrzuszony pancerz daje większe szanse na przeżycie w przypadku wywrotki na karapaks. Tendencja do występowania „piramid” mogłaby być czynnikiem selekcjonującym żółwie w przyszłych pokoleniach. U żółwi gwiaździstych można łatwo określić dymorfizm płciowy. Samice osiągają znacznie większe rozmiary niż samce.

Typowy samiec dorasta do około 20cm. Samice mogą dorastać do około 30cm. Pancerz mierzony w skali SCL (Straight Carapace Length- w dosłownym tłumaczeniu: prosta długość karapaksu).

 

Ten gatunek występuje na rozległych obszarach indyjskiego subkontynentu, również na Sri Lance. Wyróżniono przynajmniej trzy geograficzne warianty. Istnieje możliwość, że gatunek będzie w przyszłości podzielony na kilka podgatunków. Geochelone elegans z północnej części Półwyspu Indyjskiego są duże i mają stosunkowo ciemną kolorystykę. Zwierzęta z południowej części półwyspu są mniejsze i mają zdecydowanie intensywniejszy i bardziej kontrastujący wzór. Osobniki ze Sri Lanki przypominają raczej zwierzęta z południowej części półwyspu, jednak dorastają do większych rozmiarów i charakteryzują się wyrazistszą żółcią gwiaździstych wzorów niż populacje z półwyspu.

 

Geochelone elegans zamieszkuje bardzo różne środowiska, od lasów poprzez obszary trawiaste, a skończywszy na terenach pustynnych. Jedna cecha charakteryzuje wszystkie te geograficzne warianty, mianowicie, część roku jest bardzo, bardzo sucha. Żółwie gwiaździste nie tolerują stale wysokiej wilgotności... jeszcze mniej tolerują niską temperaturę i wysoką wilgotność.

 

Hodowla Geochelone elegans w terrarium wewnętrznym:

najbardziej użyteczną formą terrarium dla żółwi gwiaździstych jest tzw. „turtle table” (w dosłownym tłumaczeniu: stół dla żółwi). Wygląda jak półka na książki położona na jej tylnej części (tzn. otwartą przestrzenią do góry). Odpowiedni wymiar dla małego osobnika to 60cm x 60cm. W momencie wzrostu automatycznie zwiększamy wielkość terrarium. Dla dorosłego żółwia wielkość zbiornika powinna wynosić przynajmniej 120cm x 120cm. Warto przeczytać artykuł dotyczący budowy „turtle table”. W dnie konstrukcji można wyciąć otwory. Umożliwia to umiejscowienie, właśnie w tych otworach, misek z jedzeniem, wodą i w końcu pojemników , w których samice mogą składać jaja. Dzięki temu również zwierzęta będą miały łatwy dostęp do tych pojemników.

 

Basen w terrarium powinien być odpowiednio duży, żeby pozwolić żółwiowi moczyć się, kiedy ma na to ochotę. Musi być również płytki, żeby zapobiec zatonięciu żółwia. Dla większych osobników kuwety fotograficzne nadają się idealnie. Jako podłoże, dobrym rozwiązaniem w suchej części terrarium jest mieszanka ziemi i piasku, lub kory cyprysowej, ale dla tego i innych „sucholubnych” gatunków substratem zalecanym przez autorów jest siano, lub darń. Siano łatwo można utrzymać w czystości, a dodatkowo dostarcza pożywienia dlatego, że żółwie czasami je po prostu jedzą. Ta część zbiornika musi być stosunkowo sucha jako, że Geochelone elegans nie tolerują stale wilgotnych warunków. Jeśli jako podłoża używamy piasku, nie powinniśmy bezpośrednio kłaść pokarmu na tym substracie, ponieważ piasek może gromadzić się w przewodzie pokarmowym żółwia prowadząc  w ostateczności nawet do śmierci zwierzęcia. Zupełnie pozbawione piasku miejsce w terrarium powinno być wykorzystane do podawania pokarmu.

 

 

W jednym rogu terrarium, za pomocą oprzyrządowania umożliwiającego bezpieczne zawieszenie, powinniśmy umieścić żarówkę. Stworzymy w ten sposób miejsce, w którym żółwie chętnie będą się wygrzewać. W miejscu tym temperatura powinna wynosić około 35°C. Możemy również wyposażyć terrarium w specjalną świetlówkę emitującą promieniowanie UVB. Źródło UVB jest niezbędne dla prawidłowej syntezy witaminy D3 (konieczna w metabolizmie Ca). Żarówka Mercury nadaje się bardzo dobrze, gdyż spełnia wszystkie wymagania. Terrarium powinno również być wyposażone w kryjówkę umiejscowioną w narożniku. Miejsce to musi być jak najbardziej oddalone od strefy najcieplejszej. Żółwie bowiem lubią się kryć w chłodnych i ciemnych schronieniach. Hodując ten gatunek musimy pamiętać o stworzeniu suchego terrarium zewnętrznego      i wypuszczaniu żółwi na dwór, przynajmniej, w najcieplejsze dni roku. Wpłynie to korzystnie na prawidłowy wzrost i optymalne zdrowie.

 

Terrarium ogrodowe:

Terrarium ogrodowe chroniące żółwie przed drapieżnikami ma więcej zalet niż terrarium wewnętrzne.

Powinniśmy naprawdę brać pod uwagę budowę takiego wybiegu, jako opcje podczas ciepłych dni.

Umożliwimy w ten sposób żółwiom rozwój swoich przyzwyczajeń do „wypasu”. Bogato obsadzone roślinnością terrarium ogrodowe, wyposażone w kryjówki, zapewniające naturalne promieniowanie UV, jest inwestycją wartą spełnienia. Dzięki temu będziemy mieć możliwość obserwacji naturalnych zachowań swoich podopiecznych.

 

Dieta:

Geochelone elegans jest gatunkiem roślinożernym. Żywi się dużą ilością różnych traw o niskiej jakości. Nie pogardzi również, kiedy ma możliwość, ulistnionymi chwastami i inną zieleniną, lub warzywami. Dieta bogata w błonnik, Ca i niskoproteinowa zapewni dobre funkcjonowanie przewodu pokarmowego, jak również równy wzrost. Należy unikać warzyw pochodzących z supermarketów, gdyż z reguły, zawierają nieodpowiedni poziom błonnika, nadmierną ilość pestycydów i cukrów. W naturalnym środowisku może się zdarzyć, że żółw zje kawałek padliny, ale tak naprawdę nie powinno się karmić żółwi gwiaździstych białkiem pochodzenia zwierzęcego. Geochelone elegans żywione karmą dla psów lub kotów, często umierają z powodu problemów z nerkami, lub z powodu tworzenia się kamieni w pęcherzu moczowym (kamienie takie powstają w wyniku stężonego moczu). Żółwie gwiaździste są gatunkiem „pasącym się”. Powinniśmy podjąć każde działanie umożliwiające zaoferowanie żółwiowi diety jak najbardziej zbliżonej do naturalnej. Owoce nie mogą być podawane często, można je nawet pominąć. Przykłady odpowiednich gatunków roślin:

 

 

Dodatek Ca do pokarmu jest konieczny. Pokarm może być posypany sproszkowanym wapniem. Żółwiom hodowanym w pomieszczeniach wewnętrznych powinno się podawać pokarm wzbogacony w Ca z witaminą D3, z kolei w przypadku osobników trzymanych w terrarium ogrodowym, nie jest to konieczne. Warto zbiornik zaopatrzyć w sepie, którą żółwie mogą obgryzać, kiedy mają na to ochotę.

 

Konkluzja:

Hodowla Geochelone elegans poza obszarem ich naturalnego występowania jest niewątpliwie wyzwaniem.

Żółwie mają tendencje do zapadania na choroby związane z układem oddechowym w przypadku nieodpowiednich warunków. Żółwie gwiaździste są także bardzo wrażliwe na patogeny (np. bakterie- Mycoplasma) przenoszone przez inne gatunki. Ścisła izolacja gatunkowa jest niezbędna. Jako przykład: żółw lamparci (Geochelone pardalis), który ma bardzo podobne wymagania pielęgnacyjne jak Geochelone elegans , może być nosicielem patogenów, które nie powodują bezpośrednich powikłań u żółwi lamparcich, a które z kolei mogą doprowadzić do śmierci żółwi gwiaździstych.

 

Geochelone elegans nie hibernuje w naturze. W momencie niekorzystnych warunków atmosferycznych na dworze powinniśmy stworzyć żółwiom dogodne warunki w terrarium wewnętrznym. Żółwie te znoszą niską wilgotność i temperaturę całkiem dobrze, ale nie tolerują z kolei niskiej temperatury w połączeniu z wysoką wilgotnością.

 

Badania nad poszczególnymi gatunkami ciągle trwają. Wszystkie nowe informacje staramy się publikować na łamach strony www.chelonia.org. Prawdziwi hodowcy chętnie korzystają ze wsparcia innych miłośników hodujących określone gatunki. Istnieje możliwość wymiany doświadczeń za pomocą darmowej poczty elektronicznej, z której można korzystać „klikając” na adres powyżej. Proszę się z nami kontaktować w sprawach ewentualnego członkostwa w organizacji World Chelonian Trust.

 
- Return to Polish Translations

 

 

 

World Chelonian Trust

PO Box 1445

Vacaville, CA

95696

 

 www.chelonia.org - World Chelonian Trust

 

Return To Care Sheets

   Fauna Top Sites Click Here to Visit!    Exotic Pet Sites  Click Here to Visit!   Click Here to Visit!                 


 

 

Turtle

Tortoise 

schildkröten
tortuga
tortue
tartaruga
schildpad